POŁOŻENIE MIEJSCOWOŚCI

Sokołowsko leży leży na wysokości 540-600 m npm w dwóch dolinach: Sokołowca (dawniej zwanej w całosci Radosnym Jarem - obecnie tylko część wsch.) i Dziczego Potoku (Bednarski Jar) (obniżenie na skrzyżowaniu tych dolin jest zwane czasami Kotliną Sokołowska), otoczone ze wszystkich stron stromymi zboczami szczytów Gór Suchych:

  • Od Pd. - Garbatki (797 m npm), Średniaka (782 m npm),
  • Od Wsch. - Włostowej (Wysokiej)(903 m npm), Kostrzyny (906 m npm), Suchawy (928 m npm), Zamku Radosno (776 m npm), Granicznej (851 m npm),
  • Od Pn. - Krzywuchy (791 m npm), Bukowca (898 m npm),
  • Od Zach. - Stożka Małego (Bocianiej Małej) (751 m npm).

Góry Suche to pasmo górskie (najwyższa część Gór Kamiennych), wchodzące w skład Sudetów Środkowych.

Administracyjnie miejscowość leży w granicach województwa dolnośląskiego, powiat Wałbrzyski, gmina Mieroszów.

Sokołowsko jest centralną miejscowością, utworzonego 17 grudnia 1998 r., Parku Krajobrazowego Sudety Wałbrzyskie.

POLOZ1.jpg (12787 bytes)

Sokołowsko leży na uboczu głównych szlaków komunikacyjnych, co jest niewątpliwie jego atutem. Do miejscowości dojedziemy drogą krajową numer 377 z Wałbrzycha w kierunku przejścia granicznego Golińsk - Starostin. W miejscowości Kowalowa skręcamy w prawo na malowniczą drogę, która wprowadza nas w otwarte ramiona doliny Sokołowca. Po dwóch kilometrach trasy położonej w bliskości okolicznych lasów i dolin dojeżdżamy do centrum Sokołowska. To jedyny sposób aby przyjechać tu samochodem lub komunikacją publiczną. Na miłośników kolarstwa górskiego czeka również kilka tras dojazdowych z Unisławia Śląskiego, schroniska Andrzejówka w Rybnicy Leśnej czy Głuszycy.
WSTAW.gif (105 bytes)

Poglądowa mapa położenia Sokołowska

WSTAW.gif (105 bytes)
Przebieg tras turystycznych przez Sokołowsko